ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ»

Το Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διεθνής και Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση και Πολιτική» του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνουν διαδικτυακή συζήτηση με θέμα «Πόλεμος στην Ουκρανία». Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 1 Μαρτίου 2022 και ώρα 17:00-18:00.

Με την Ουκρανία να βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση, μετά τη στρατιωτική εισβολή της Ρωσίας, η συζήτηση θα προσπαθήσει να δώσει απαντήσεις σε κρίσιμα ερωτήματα. Πώς θα τελειώσει ο πόλεμος στην Ουκρανία και ποιες θα είναι οι συνέπειες για τις διεθνείς σχέσεις, την παγκόσμια και την ευρωπαϊκή ασφάλεια;  Μπορεί να υπάρξει αξιόπιστη απάντηση της Δύσης; Μετά το τέλος του πολέμου, ποιοι θα είναι οι κερδισμένοι και ποιοι οι χαμένοι σε διπλωματικό, οικονομικό και πολιτικό επίπεδο; Μπορεί η Ελλάδα να βγει κερδισμένη και πώς μπορεί να επηρεάσει η ρωσο-ουκρανική κρίση τις σχέσεις Ελλάδας- Τουρκίας;

Για τα θέματα αυτά θα συζητήσουν ο Μάνος Καραγιάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής Διεθνούς Ασφάλειας στο King’s College London και στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, η Παναγιώτα Μανώλη, Επίκουρη Καθηγήτρια Πολιτικής Οικονομίας των Διεθνών Σχέσεων στο  Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και Ερευνήτρια στο ΕΛΙΑΜΕΠ και ο Παναγιώτης Τσάκωνας, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Σπουδών Ασφάλειας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και Επικεφαλής του Προγράμματος Ασφάλειας του ΕΛΙΑΜΕΠ. Τη συζήτηση θα συντονίσει η Οντίν Λιναρδάτου, Υπεύθυνη Επικοινωνίας του ΕΛΙΑΜΕΠ.

Η συζήτηση θα μεταδίδεται ζωντανά στην ιστοσελίδα του ΕΛΙΑΜΕΠ και στους επίσημους λογαριασμούς του ΕΛΙΑΜΕΠ στο YouTube και στο Facebook.

Παρακολουθήστε ολόκληρη τη συζήτηση πατώντας  εδώ

Περισσότερες πληροφορίες:

Μαριάννα Βασιλοπούλου (Τ: 210 7257 124, events@eliamep.gr)