ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚ. ΕΤΟΣ 2024-2025

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών (ΠΜΣ) «Παγκόσμια Διακυβέρνηση και Ασφάλεια» του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης καλεί όσους ενδιαφέρονται να καταθέσουν αίτηση για την κάλυψη έως 40 θέσεων (εκ των οποίων μέχρι 20 είναι μερικής φοίτησης)  για το ακαδημαϊκό έτος 2024 - 2025, από σήμερα Δευτέρα 16/09/ 2024 έως και την Τετάρτη 25/09/ 2024,  στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση http://88.197.107.217:65000/wordpress/?page_id=40

Η χρονική διάρκεια φοίτησης στο ΠΜΣ ορίζεται σε τρία (3) ακαδημαϊκά εξάμηνα για το πρόγραμμα πλήρους φοίτησης και σε πέντε (5) ακαδημαϊκά εξάμηνα για το πρόγραμμα μερικής φοίτησης, στα οποία περιλαμβάνεται και ο χρόνος εκπόνησης της διπλωματικής εργασίας. Το ΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) στην «Παγκόσμια Διακυβέρνηση και Ασφάλεια»(M.Sc. in Global  Governance and Security”, ενενήντα (90) πιστωτικών μονάδων (ECTS), με τις εξής ειδικεύσεις:

1. Διεθνής και Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση /InternationalandEuropeanGovernance (έως 20 φοιτητές)

2. Διεθνής Ασφάλεια /InternationalSecurity(έως 20 φοιτητές)

Στο ΠΜΣ «Παγκόσμια Διακυβέρνηση και Ασφάλεια» γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι του Α’ κύκλου σπουδών των Πανεπιστήμιων της ημεδαπής ή Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής από τον ΔΟΑΤΑΠ, καθώς και πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου. Η επιλογή των φοιτητών/τριών γίνεται σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, τον Κανονισμό Μεταπτυχιακών και Διδακτορικών Σπουδών ΕΚΠΑ και τις προβλέψεις του παρόντος Κανονισμού.

Η αίτηση συμμετοχής πρέπει να συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά:

1. Ηλεκτρονική Αίτηση Συμμετοχής

[ Πατήστε το ακόλουθο link: http://88.197.107.217:65000/wordpress/?page_id=40]

2. Βιογραφικό σημείωμα

3. Φωτοτυπία δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας

4. Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών

5. Υπεύθυνη Δήλωση (για τους μη πτυχιούχους) στην οποία θα αναφέρεται α) ο μέσος όρος βαθμολογίας, μέχρι τη στιγμή κατάθεσης της αίτησης β) ότι δεν θα οφείλουν για εξέταση, την περίοδο του Σεπτεμβρίου, περισσότερα από δύο μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου τους, και γ) ότι θα προσκομίσουν αντίγραφο του πτυχίου τους το αργότερο κατά την εγγραφή τους.

6. Αναλυτική βαθμολογία προπτυχιακών μαθημάτων (με ελάχιστο βαθμό «Λίαν Καλώς», δηλ. 6,5 με άριστα το 10). Σε περίπτωση κατοχής τίτλου αναγνωρισμένου μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών ισχύει ο βαθμός αυτού του διπλώματος.

7. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας αγγλικής γλώσσας επιπέδου Γ1. Σε περίπτωση απόκτησης πτυχίου στο εξωτερικό με γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική, οι υποψήφιοι απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής άλλου πιστοποιητικού γνώσης αγγλικής γλώσσας. Πιστοποιητικά άλλων ξένων γλωσσών συνεκτιμώνται.

8. Δύο (2) συστατικές επιστολές. Τουλάχιστον η μία από τις δύο επιστολές πρέπει να υπογράφεται από μέλος ΔΕΠ του Τμήματος από το οποίο προέρχεται ο υποψήφιος (πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα) ενώ η δεύτερη θα πρέπει να υπογράφεται από άτομο το οποίο θα μπορεί να εκφράσει τεκμηριωμένη γνώμη για τις επιστημονικές ή/και επαγγελματικές ικανότητες του/της υποψηφίου/ας.

9. Επιστημονικές δημοσιεύσεις, εάν υπάρχουν.

10. Αποδεικτικά επαγγελματικής ή ερευνητικής δραστηριότητας, εάν υπάρχουν.

11. Πιστοποιητικό ελληνομάθειας ή επαρκής, διαπιστωμένη από την Επιτροπή Επιλογής Εισακτέων του ΠΜΣ, γνώση της ελληνικής γλώσσας για αλλοδαπούς υποψήφιους.

12. «Δήλωση Σκοπού» όσον αφορά στο ενδιαφέρον φοίτησης στο συγκεκριμένο πρόγραμμα του/της υποψηφίου/ας (περίπου 500 λέξεων).

13. Φωτογραφία σε διαστάσεις διαβατηρίου.

14. Αναγνώριση ακαδημαϊκού τίτλου σπουδών της αλλοδαπής.

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΑ

Οι αιτούντες οφείλουν να δηλώσουν στην αίτησή τους, με σειρά προτεραιότητας, εάν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα πλήρους ή το πρόγραμμα μερικής φοίτησης καθώς και ποια ειδίκευση. Οι προτιμήσεις για την επιλογή κατεύθυνσης θα ληφθούν υπόψη, χωρίς ωστόσο να δεσμεύουν την Επιτροπή αξιολόγησης, καθώς η τελική προσφορά θέσεων στις δύο κατευθύνσεις θα διαμορφωθεί ανάλογα και με τα αποτελέσματα της αξιολόγησης των αιτήσεων συνολικά για το πρόγραμμα.

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές καταβάλλουν τέλη φοίτησης που ανέρχονται στο ποσό των 2.800 ευρώ. Η καταβολή του τέλους γίνεται σε πέντε (5) δόσεις σύμφωνα με τον Κανονισμό του ΠΜΣ (άρθρο 10 παράγραφος 14). Απαλλάσσονται από τα τέλη φοίτησης, οι φοιτητές/τριες Π.Μ.Σ., που πληρούν τα οικονομικά ή κοινωνικά κριτήρια και τις προϋποθέσεις αριστείας κατά τον πρώτο κύκλο σπουδών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Η απαλλαγή αυτή παρέχεται για τη συμμετοχή σε ένα μόνο Π.Μ.Σ. Σε κάθε περίπτωση, οι απαλλασσόμενοι/ες φοιτητές/τριες δεν ξεπερνούν το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών/τριων που εισάγονται στο Π.Μ.Σ. ανά ακαδημαϊκό έτος.

Η αξιολόγηση των υποψηφίων και η επιλογή των εισακτέων πραγματοποιείται σε δύο στάδια και με βάση συγκεκριμένα κριτήρια. Στο πρώτο στάδιο αξιολογείται ο φάκελος κάθε υποψηφίου/ας από Επιτροπή που ορίζει η Συνέλευση και επί τη βάσει των παρακάτω κριτηρίων:

1. Βαθμός πτυχίου
  2. Βαθμός σε προπτυχιακά μαθήματα συναφούς γνωστικού αντικειμένου με το Π.Μ.Σ.
  3. Βαθμός της πτυχιακής ή διπλωματικής εργασίας (εάν υπάρχει)
  4. Συνάφεια του πτυχίου ΑΕΙ και των γνώσεων του υποψηφίου με το γνωστικό αντικείμενο του ΠΜΣ
  5. Πιστοποιημένη γνώση αγγλικής γλώσσας
  6. Γνώση άλλων ξένων γλωσσών
  7. Επιστημονικές δημοσιεύσεις, συμμετοχή σε συνέδρια
  8. Συστατικές επιστολές
  9. Σχετική ερευνητική ή επαγγελματική δραστηριότητα
  10. Κατοχή μεταπτυχιακού ή διδακτορικού διπλώματος

Σε δεύτερο στάδιο πραγματοποιείται προφορική συνέντευξη των υποψηφίων, από την ορισθείσα από την Συνέλευση Επιτροπή Επιλογής Εισακτέων, η επίδοση της οποίας αποτελεί το 50% της συνολικής βαθμολογίας.

Προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης του ΠΜΣ «Παγκόσμια Διακυβέρνηση και Ασφάλεια»: 14 Οκτωβρίου 2024

Πληροφορίες:

(α)   Ιστοσελίδα ΠΜΣ: ineugop.pspa.uoa.gr